ENSENYAR, DES D’UN PUNT DE VISTA MOLT PERSONAL   

By Nick StenningNick photo Després de molts anys treballant a Londres com a director d’una empresa de logística, vaig decidir que necessitava canviar d’ estil de vida i un nou repte. Afortunadament, la meva dona va recolzar-me i com que ja teníem un apartament a Salou ens va semblar molt bona idea mudar-nos a Catalunya. Més enllà dels problemes normals que qualsevol podria tenir pel que fa a la nova llengua i la nova cultura, va ser la millor decisió de la meva vida. Gràcies a aquest canvi, vaig descobrir que podia usar la meva llengua nativa d’una manera profitosa i després de nombrosos cursos de formació per a esdevenir un professor titulat, vaig trobar feina aquí, a Bristol Academy. Amb l’ajuda i el suport de l’Anabel, he descobert que ensenyar és una professió molt satisfactòria! A vegades, pot resultar una tasca molt exigent perquè, és clar que el professor és el responsable de formar als seus alumnes i assegurar-se que estan aprofitant al màxim el seu potencial, però per suposat, això sempre s’aconsegueix amb l’ajuda d’aquells alumnes que mostren ganes d’aprendre. Les hores de feina més enllà de les hores de classe són incomptables. A més de les hores de preparació de les classes, passem moltes hores fent recerca de nous materials adients per a cada alumne en particular, corregint deures i avaluant de manera continuada els nostres alumnes. A més, estar al dia i preparar noves i interessants activitats, ens ajuda a mantenir els nostres alumnes motivats. Els professors també som els responsables d’aconseguir que les classes siguin interessants , sobretot amb els més petits, pel que s’ha de tenir en compte que cada grup i cada alumne és diferent. Treballant amb els “peques” trec el nen que porto dins! Amb els més grans ens trobem en una situació completament diferent: poden ser molt objectius i en moltes ocasions m’he hagut de plantejar justificacions per les explicacions teòriques de la llengua que per a mi, com a nadiu, dono per sobreenteses, i no ho són! A vegades dubto, com és normal, però el més important és saber buscar sempre la resposta correcta! És molt gratificant veure com tots els alumnes progressen amb la meva ajuda però sobretot, el més gratificant serà, sense dubte, veure com durant els propers anys, els nens que ara són alumnes nostres, van creixent i millorant a l’acadèmia.

Click on here to read the article in English.

Last Updated on 29 de juliol, 2015 by admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*